Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Symbole Gminy

Herbem miasta Trzebnicy stał się wizerunek głowy św. Piotra, patrona kościoła parafialnego. Głowa świętego otoczona jest złotą aureolą umieszczoną między dwoma złotymi, skrzyżowanymi kluczami, stanowiącymi atrybut św. Piotra. Wizerunek umieszczono na tarczy herbowej w kolorze niebieskim. Ten motyw zdobniczy został zastosowany w herbie średniowiecznej Trzebnicy i symbolizuje miasto do dzisiaj.

Dlaczego św. Piotr? Otóż pierwszym znanym właścicielem Trzebnicy był Piotr Włost (Włast), wielmoża Śląski, wojewoda Bolesława Krzywoustego, założyciel wielu klasztorów, kościołów i kaplic. On też najpewniej, aby uczcić swego patrona ufundował w Trzebnicy przed 1138r. kaplicę pod wezwaniem św. Piotra. Około 1200r. w miejsce dawnego kościółka wzniesiono murowany kościół św. Piotra, który pełnił rolę kościoła parafialnego.

Brak opisu obrazka

 

Flaga Gminy Trzebnica powiązana jest kolorystycznie z jej herbem – jest żółto-niebieska. 

Brak opisu obrazka

Logo Gminy Trzebnica składa się z elementu graficznego – panoramy miasta z wyróżniającymi się wieżami (Bazylika św. Jadwigi, Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek, Kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz Ratusz) na tle Winnej Góry i hasła promocyjnego - Bogactwo historii, potencjał przyszłości. Hasło to niesie bardzo ważne przesłanie, jakie Gmina Trzebnica chce utrwalić wśród mieszkańców, turystów i inwestorów.

Przedstawia Trzebnicę jako miejsce, które posiada ogromne i wielowiekowe dziedzictwo kulturowe z piękną historią i tradycją oraz jednocześnie miejsce nowoczesne, dynamicznie się rozwijające, odważne i realizujące wiele inwestycji. Miejsce, które potrafi umiejętnie połączyć obie te sfery i realizuje swoje przedsięwzięcia zgodnie z przyjętą ideą.

Brak opisu obrazka

 

Wersja XML