Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trzebnickie Koty

Główne atrakcjeBrak opisu obrazka Brak opisu obrazkaPowrót

Trzebnickie Koty

 

W naszym mieście, w Trzebnicy znajduje się Winna Góra, potocznie zwana przez mieszkańców Kocią Górą lub Kociakiem. Badania turystyczne naszego miasta potwierdziły również, że jednym z symboli kojarzącym się z Trzebnicą jest właśnie kot. W mieście, w kilku miejscach pojawiły się rzeźby kotów i wspólnie połączone dały początek nowej atrakcji – kociej ścieżce po mieście.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Kociogórek i Lubuszka – figury kotów na Rynku w Trzebnicy

W lipcu 2010 r. Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima i członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej zainicjowali akcję „KOTY Z KOCICH GÓR”. Na trzebnickim rynku stanęła rzeźba z granitu - Młoda Para: Kociogórek i Lubuszka. Nawiązują one swoimi imionami do potocznej nazwy Wzgórz Trzebnickich jakimi są Kocie Góry oraz do rzeki Lubszy przepływającej pod Trzebnicą, a także do znajdującego się w Ratuszu pałacu ślubów.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Mruczysław – figura kota znajdująca się na trzebnickim deptaku

Kolejna figura kota przedstawia Mruczysława, który nawiązuje do rekreacyjnego charakteru centrum miasta jakim jest deptak w Trzebnicy. Przy Mruczysławie znajduję się specjalna skrzynka na listy która służy do wysyłania wiadomości do Super Kota – maskotki gminy Trzebnica.

Część ul. Daszyńskiego, która aktualnie jest deptakiem dawniej była jednym z najbardziej zatłoczonych I głośnych ulic Trzebnicy, a po przebudowie stała się bezpiecznym i klimatycznym miejscem z restauracjami i kawiarniami, prowadzącym do Rynku.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Trzebniczek- figura kota znajdująca się przy Urzędzie Miasta w Trzebnicy

Podążając kocią ścieżką natkniemy się na kolejną figurę kota – Trzebniczka. Trzyma on w swoim pyszczku akt nadania praw miejskich Trzebnicy, które miasto otrzymało 1250 roku. Pierwszym właścicielem miejscowości był możnowładca śląski Piotr Włostowic.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Nastroszek – figura kota znajdująca się w Parku Solidarności

Nastroszek swoją zabawną pozą nawiązuje do rodzinnego i rekreacyjnego charakteru parku w którym się znajduje.

Pomiędzy ulicami: Stawową, Klasztorną, Oleśnicką i Ks. Dz W. Bochenka znajduje się bowiem najpiękniejszy trzebnicki rodzinny park, liczący ponad 1 ha, Park Solidarności.Park został poddany gruntownej rewitalizacji w 2010 roku.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Stawcio- figura kota znajdująca się na stawach trzebnickich

Zrewitalizowane stawy trzebnickie odzyskując swój dawny, wypoczynkowy charakter stały się jednym z najczęściej wybieranych miejsc spacerowo-wypoczynkowych przez mieszkańców miasta jak i turystów. Prace modernizacyjne terenów spacerowych przy trzebnickich stawach uczyniły je głównym celem spacerów trzebniczan oraz przyjezdnych gości. Jeden z trzebnickich kotów relaksuje się przy scenie pomiędzy stawami, a na imię mu Stawcio.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Aquarius- figura kota znajdująca się prze wejciem do aquaparku w Trzebnicy

Aquarius to kot witający wszystkich miłośników pływania i zabaw wodnych, którzy odwiedzają Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ. Imię kota nawiązuje do kompleksu basenowego składającego się z dwóch części – zewnętrznej i wewnętrznej. W wewnętrznej można skorzystać z basenów sportowego i rekreacyjnego oraz licznych saun, jacuzzi, zjeżdżalni, wiru wodnego oraz brodzika dla dzieci. Basen zewnętrzny (czynny sezonowo) zaopatrzony jest dodatkowo w zjeżdżalnie zewnętrzne, plac zabaw dla najmłodszych z brodzikiem oraz boisko do siatkówki plażowej.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Bonifacy i Filemon – figury kotów znajdujące się przy GCKiS w Trzebnicy

W związku z tym, że rzeźby kotków znajdują się przy wejściu do sali kinowo-widowiskowej, swoje imiona zyskały od znanych wszystkim bohaterów bajek – Filemona i Bonifacego.

15 października 2015 r. na długo zapisze się w kartach historii Trzebnicy. Tego dnia bowiem uroczyście otwarto budynek, dzięki któremu mieszkańcy zyskali komfortowy dostęp do kultury w zupełnie nowym wydaniu. Na ten moment czekało wiele pokoleń trzebniczan, którzy twierdzą, że warto było uzbroić się w cierpliwość.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Diabetes – figura kota znajdująca się przy przychodni zdrowia

Pomysłodawcą imienia Diabetes, bo tak zwie się ów kot, został dr. Paweł Orzechowski, który pokrótce przedstawił historię wyboru takiej, a nie innej nazwy. – Kiedyś spotkałem się z przypadkiem starszej pacjentki, chorej na cukrzyce, której jedynym przyjacielem był właśnie kot Diabetes. Kot ten, jak się okazało posiadał zdolności wykrywania podwyższonego poziomu cukru we krwi swej pani, zawsze w takim przypadku kładł się przy swej opiekunce. Z czasem nie musiała ona nawet mierzyć poziomu insuliny, bo wiedziała, co oznaczało pojawienie się kota – powiedział dr. Paweł Orzechowski i dodał – teraz Diabetes będzie troszczył się o zdrowie wszystkich pacjentów.

 

 

Brak opisu obrazka

 

Gaja i Zdrojek - pomnik stojący przy Alei zakochanych

W 2017 roku po renowacji nasypu dawnej kolejki wąskotorowej mieszkańcy zyskali kolejne miejsce do spacerów. Ciąg pieszo-jezdny nie tylko został zrewitalizowany, ale także zyskał nową nazwę - Aleja Zakochanych. Dodatkową atrakcją stał się mostek, do którego zakochane pary mogą przypinać tzw. kłódki miłości będące symbolem wiecznego uczucia. Przy alei znajduję się również pomnik zakochanych na którym znajdują się wizerunki kotów Gaji i Zdrojka. Ich imiona pochodzą od nazw stacji dawnej kolejki wąskotorowej - Trzebnica-Zdrój i Trzebnica-Gaj.

 

 

Brak opisu obrazka

 

 Zdrojek - pomnik stojący przy Gminnym Obiekcie Sportowym

Rok 2018 był kolejnym rokiem pełnym inwestycji oraz wielkich wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jednym z nowo powstałych inwestycji był Gminny Obiekt Sportowy. Squash, spinning, fitness i nowy tor pumptrack już od otwarcia cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Tuż obok nich znajduje się figura kota o imieniu Zdrojek, który bawi się piłeczką do squasha. Imię jego pochodzi od nazwy stacji dawnej kolejki wąskotorowej - Trzebnica Zdrój, a także do tradycji uzdrowiskowych Trzebnicy. Zdrojka można również spotkać przy Alei Zakochanych gdzie ma swój pomnik z kotką Gają.

Wersja XML