Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Hejnał Miasta Trzebnica

"W cztery strony świata"

Kompozytor:

Włodzimierz Ruciński

Wykonawcy:

prof. Igor Cecocho – trąbka

Cyprian Pięta – trąbka

Marcin Ciurej – puzon

Grzegorz Rymarczuk - puzon

 

ODTWÓRZ

 

Nazwa hejnału nawiązuje do jego struktury muzycznej. Kompozycja posiada budowę symetryczną, w której można wyróżnić cztery czterotaktowe odcinki, powiązane ze sobą parami, jako poprzednik i następnik. Poczwórna budowa, jak i obsada instrumentów jest alegorią czterech stron świata. Każdy z tych odcinków otwiera incipit trąbek z charakterystycznym początkowym interwałem kwinty. Rozpoczynanie kwintą w średniowiecznej tradycji muzycznej oznajmiało rzeczy ważne i doniosłe. Będące w kontrapunkcie puzony, podejmują imitacyjnie motyw trąbek – początkowo puzon pierwszy, a następnie puzon drugi.

Zwroty muzyczne typowe dla skali pentatonicznej, występujące równoległe kwarty i kwinty, a także modalnie prowadzone głosy nadają kompozycji brzmienie archaiczne i oryginalne. Jest to nawiązanie do wielowiekowej i bogatej historii Trzebnicy. Warstwa muzyczna hejnału w swojej motywice oparta jest na melodii najstarszego, pochodzącego z początku XIV wieku, łacińskiego hymnu ku czci św. Jadwigi – Exultent hodie iugiter. Odpowiednikiem tego hymnu jest polska pieśń "Cieszcie się dzisiaj, wszyscy chrześcijanie". Dzięki temu odniesieniu hejnał podkreśla patronat świętej Jadwigi i wskazuje na chrześcijańskie korzenie miasta.

Mimo, iż najbardziej wskazane jest wykonanie hejnału w pełnej obsadzie, jest on tak skomponowany, aby w zależności od potrzeb i możliwości, można go było wykonać także na trąbce solo, na dwóch trąbkach, lub na dwóch trąbkach i puzonie. Ma to znaczenie praktyczne i nie wpływa istotnie na sens muzyczny kompozycji.

Wersja XML