Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Duża Ścieżka św.Jadwigi Śląskiej

Trasy piesze Brak opisu obrazka Brak opisu obrazkaPowrót

Duża Ścieżka Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

 

Duża Ścieżka Świętej Jadwigi, która powstała w 2007 roku w związku z 740–stą rocznicą kanonizacji Świętej Jadwigi. Jej pomysłodawcami byli przedstawiciele Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Inicjatywę wsparła również Gmina Trzebnica.

Jest to jedna z dwóch Ścieżek utworzonych ku czci patronki miasta, mająca charakter dydaktyczny, kontemplacyjny oraz pielgrzymkowo-turystyczny. Trasa Ścieżki Świętej Jadwigi poprowadzona została głównie polnymi i leśnymi drogami po malowniczych okolicznych wzgórzach i przedmieściach Trzebnicy. Dlatego poza walorami historyczno–edukacyjnymi, ścieżka pełni również doskonałą funkcję krajobrazowej trasy turystycznej, zarówno dla piechurów, jak również rowerzystów. Trasa ścieżki jest zamkniętą pętlą o długości 7 km. Rozpoczyna się i kończy na placu przed Bazyliką Św. Jadwigi. Przechodząc ścieżką można zobaczyć siedem miejsc związanych z życiem św. Jadwigi. Na trasie ustawionych zostało siedem kamieni kontemplacyjnych, które ukazują cnoty Świętej.

Trzy pierwsze kamienie medytacyjne znajdują się w pobliżu Bazyliki św. Jadwigi.

Na placu przed bazyliką umieszczono kamień z napisem „Wiara”, w pobliżu placu pielgrzymkowego – „Nadzieja”, a na dziedzińcu klasztoru – „Miłość – Miłosierdzie”.

Następnie ścieżka prowadzi do kolejnego punku związanego z życiem Świętej – średniowiecznej Rotundy Pięciu Stołów, gdzie ustawiono kamień z napisem „Sprawiedliwość”. Prowadzą do niej dwie drogi, jedna krótsza wzdłuż muru klasztornych ogrodów, lub druga – dłuższa – przez Kocią Górę (Winną Górę – 219 m n.p.m.). Do piątego kamienia kontemplacji z napisem „Skromność – Prostota”, umieszczonego przy Kościółku Leśnym (Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli) ścieżka biegnie wokół Lasu Bukowego, w którym niegdyś znajdował się Park Zdrojowy. Następnie rozpoczyna się najbardziej malownicza i widokowa część trasy prowadząca na Kapliczne Wzgórze (255 m n.p.m.). Znajduje się tam Kapliczka św. Jadwigi, przed którą ustawiono kolejny kamień przypominający o cnocie świętej– „Męstwo”. Dalej szlak poprowadzony został uliczkami miasta do ostatniego kamienia medytacji z napisem „Roztropność” przy Kościele św. Piotra i Pawła. Ostatni odcinek trasy prowadzi przez Rynek i główne ulice Trzebnicy do Bazyliki św. Jadwigi, gdzie kończy się wędrówka śladami św. Jadwigi.

 

Brak opisu obrazka

 

Wersja XML